Depilacja Laserowa – Konsultacje ze specjalistą.
Przygotowanie do depilacji laserowej należy rozpocząć od konsultacji u specjalisty w celu sprawdzenia czy nie ma medycznych przeciwwskazań, aby wykonać tego typu zabieg na Twoim ciele.
Kosmetolog po przeprowadzeniu z Tobą stosownego wywiadu stwierdza, czy możesz pozwolić sobie na zabieg, jakim jest depilacja.
Podczas konsultacji dobierane są także parametry wiązki lasera, odpowiednie dla Twojej karnacji i rodzaju owłosienia.
Przygotowując się do konsultacji przed depilacją, należy przede wszystkim zadbać o to, by specjalista miał szansę ocenić rodzaj włosa – trzeba po prostu przyjść nieogolonym, z widocznym, kilkumilimetrowym owłosieniem (jeśli konsultacja ma być połączona z zabiegiem – wystarczy pozostawić niewielki nieogolony obszar).
Dodatkowo należy zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie stosowaliśmy doustnej terapii retinoidami, przypomnieć sobie, jakie zioła pijemy i jakich preparatów kosmetycznych używamy na ten obszar skóry, który ma być docelowo wydepilowany.
Najczęściej konsultacja taka jest bezpłatna i obejmuje także próbę laserową. Kiedy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, możesz poddać się depilacji wybranej części ciała.
Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniami do depilacji laserem są w szczególności:
- opalona skóra,
- leki światłouczulające, m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądziku czy antydepresanty,
- stosowanie niektórych ziół – np. dziurawca i nagietka,
- ciąża,
- nowotwory (w przypadku chorób przebytych niezbędna jest konsultacja lekarska),
- łuszczyca, bielactwo,
- skłonność do przebarwień,
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w planowanym miejscu zabiegu,
- skóra po zastosowaniu samoopalaczy, bronzerów, beta-karotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond ze względu niewielką skuteczność depilacji laserem.
Depilacja laserowa – Prawidłowe przygotowanie do zabiegu
Jeżeli konsultacja przebiegnie pomyślnie i otrzymamy tzw. zielone światło, to możemy zacząć przygotowywać się do właściwego zabiegu depilacji laserowej.
Co konkretnie powinniśmy zrobić?
- Na pół roku przed planowanym zabiegiem: zakończyć doustną terapię retinoidami.
- Na 4 tygodnie przed zabiegiem: odstawić maści z retinoidami i kwasami owocowymi.
- 4 tygodnie przed planowaną depilacją laserową zrezygnować z wykonywania tych rodzajów depilacji, które polegają na wyrywaniu włosów (pęseta, depilator, wosk). W celu eliminacji włosków dozwolona jest wyłącznie maszynka jednorazowa (ponieważ nie narusza ona cebulek włosków).
- Na 4 tygodnie przed zabiegiem zrezygnować ze stosowania samoopalaczy.
- Na 2 tygodnie przed zabiegiem: odstawić kremy z retinolem (np. na trądzik), jeśli używamy ich w miejscu, które poddamy zabiegowi. Dodatkowo, w przypadku depilacji należy odstawić zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek, mieszanki ziół typu Figura 1,2), zrezygnować z opalania się w solarium i na słońcu, wyleczyć aktywne infekcje skóry.
- Na tydzień przed zabiegiem: odstawić preparaty o działaniu złuszczającym, a w razie występowania przesuszonej skóry – dokonać jej dobrego nawilżenia, np. przy pomocy aptecznych emolientów,
- Jeśli stosujemy kurację antybiotykami, w zależności od stosowanych leków – zabieg depilacji będzie możliwy po 7-21 dniach od przyjęcia ostatniej dawki.
- Na dzień przed zabiegiem: zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek balsamów, kremów i maści w miejscu, które będzie poddane zabiegowi
- Jeden dzień przed zabiegiem lub w dniu zabiegu, kilka godzin przed depilacją – należy wydepilować maszynką jednorazową obszar który będzie poddany działaniu lasera.
- W dniu zabiegu depilacji laserowej pach – nie stosować dezodorantów, antyperspirantów etc. (jeśli regularnie stosujemy tzw. “blokery potu” należy odstawić je około dwa tygodnie przed zabiegiem).